Skip to main content

Stůl pro práci vestoje

By 16.12.201516 prosince, 2016Jiné...

Když jsem letos plánoval rekonstrukci svojí domácí kanceláře, řešil jsem i otázku ergonomie. Přeci jen už nejsem nejmladší a léta sedavé každodenní práce jsou znát. Párkrát jsem narazil na články o práci vestoje – od Roberta Vlacha – Na volné noze, vestoje pracuje celá Etnetera, o práci vestoje psala p.Slimáková, článek vyšel v Respektu

 

Dobře tedy – vyzkouším výškově stavitelný stůl, na trhu jich je několik, je poměrně z čeho vybírat a ceny se pohybují přibližně od 13 tisíc až po více než 34 tisíc (včetně DPH).

 

Pokud řešíte podobný problém, tady jsou některé možnosti:

 

Požadavky

Pro výběr jsem měl 5 hlavních kritérií:

1. Velikost – na stůl potřebuji dostat tři velké monitory a nějaké drobnosti
2. Výška – měřím něco přes 190cm, takže stůl by měl jít zvednout minimálně na 125 cm
3. Ovládání – existují i stoly „na kliku“, což je značně nepohodlné řešení
4. Design – stůl by měl být ve stejném, nebo alespoň hodně podobném provedení, jako ostatní nábytek
5. Cena – samozřejmě, peníze jsou vždy až na prvním místě…

 

Na první pohled byl nejzajímavější stůl Float od Ergo Product, který funguje bez elektriky – je na pružiny. Nevýhodou byla cena – podnož s pracovní deskou vychází na více než 36 tisíc, a to jsem jen za stůl dát nechtěl.

Nejlevnější provedení od Ikea sice vypadalo docela dobře, není to standardní sortiment, ale kancelářská řada, tady mi zase nevyhovovaly dezény povrchu a navíc se jedná o poměrně malý stůl – maximálně 160cm.

 

Abych to zkrátil – nakonec jsem se rozhodoval mezi Sit2stand, který má vynikající reference a stolem Motion Ergo od Hobisu, který je při podobných parametrech levnější.

A vyhrál Hobis, nejen kvůli ceně, ale i proto, že ve stejném designu je dostupná i celá nábytková řada, navíc jsem od jejich prodejce dostal množstevní slevu, dopravu zdarma a bleskové dodání. Stůl mě tak stál cca 16200 Kč s DPH, rozměry jsou 180x90cm, maximální výška zdviženého stolu je 128cm

 

Polohovatelný stůl Hobis

 

Přišlo mi pár krabic, návod k montáži, další návod je na YouTube. Sestavení bylo rychlé a bezproblémové, desktop je zavěšený v držáku pod pracovním stolem. Trápení s kabeláží vyřešilo pár šikovných úchytek a i když by ze mě elektrikář asi neměl radost, tak to funguje. I když to vypadá hrozně…

Ke stolu tak vedou pouze tři kabely – síťový kabel od routeru, jeden kabel od USB hubu, přes který jsou připojeny externí disky a přívod elektřiny přes přepěťovou ochranu.

 

kabeláž pod stolem   Zavěšení PC

 

Není bez chyby

I když jsem se stolem spokojený, jsou tady dvě věci, které se mi zdají být nevychytané. Pokud dojde k výpadku proudu, je nutná „inicializace“ – stůl musí sjet do nejnižší polohy. Což třeba znamená odsunout zásuvkový kontejner. Nic zásadního.

Stůl také nemá žádnou bezpečnostní pojistku, takže pokud při pohybu narazí na překážku, nezastaví se. Vypadá to jako blbost, ale strčit do kontejneru, který je pár centimetrů od stolové nohy, je snadné a stává se mi to dost často. Jedna podnož se tak zastaví, zatímco druhá má stále snahu pokračovat dál.

Dobrou zprávou určitě je, že od začátku roku 2016 má výrobce oba problémy vyřešené –  doplnil antikolizní systém i paměť pro případ výpadku proudu.

Vysunutý pracovní stůl

 

Jak se pracuje

Jedním slovem dobře. Vsedě i vestoje. Stůl je vykrojený a není to jen na břicho. Výkroj umožňuje zasunout se se židlí v podstatě až „do stolu“, nepotřebuji područky od židle, lokty a předloktí mám opřené o stolovou desku. V kombinaci s nízkou gelovou podložkou mě velmi rychle přestalo po celém dni bolet zápěstí s myší a tím, že ruce jsou podepřeny v pohodlné výšce, snížil se i tlak na svaly v ramenou a krku.

 

Práce ve stoje je trochu nezvyk, dělám to tak, že si stoupnu většinou odpoledne tak na dvě až tři hodiny. A taky podle typu práce. Na čtení mi přijde pohodlnější sezení, ale třeba při psaní, nebo práci s grafikou, je fajn si stoupnout. Změna je otázkou pár vteřin. Subjektivně mám pocit, že se mi při stání lépe přemýšlí a velmi dobře se dělá s grafickým tabletem. Pravda je, že mě přestalo bolet za krkem a taky v zádech.

 

Stavitelný stůl

 

Konečné resumé?

Polohovací stůl ano nebo ne? Vzhledem k tomu, že cenový rozdíl mezi nastavitelným stolem a kvalitním kancelářským stolem není až tak propastný, pak bych jednoznačně řekl ano. I v případech, že neuvažuji o tom, že bych trvale při práci stál, je příjemné mít možnost nastavit si výšku stolu podle výšky sezení a postavy. A Hobis to má – alespoň podle instruktážního videa, docela vymakané. Slečna na videu není součástí dodávky…

 

 

35 Comments

  • Adam Vrana napsal:

    Líbí se mi, jaký máš na stole pořádek, ale to je asi jen kvůli fotkám 🙂 Chápu článku Honzo správně, že veškeré fyzické potíže ti zmizely po měsíci používání stolu? To je docela dobré skóre. Jak je stůl těžký?

    • Jan Nachtigal napsal:

      Váha stolu je někde kolem 60kg, Tím jsem se nezabýval – přišel rozložený a po usazení na místo nepředpokládám, že bych s tím moc hýbal. Pořádek – chybí tam telefon, jinak takto vypadá stůl vždy:-) No – většinou tam je ještě lahev nebo džbán s čajem… Fyzické problémy jsem zase tolik neměl. Krom toho zápěstí, což myslím zná každý, kdo tráví hodně času s myší v ruce. A krk, což bylo myslím ovlivněno i tím, že najít pevný stůl, který by odpovídal mojí výšce, není tak snadné. Tyto problémy teď prakticky nemám, protože se díky opoře o stůl nehrbím a ruce od loktů leží na stole. Tím, že zajedeš pod stůl to prakticky ani jinak nejde. Proto jsem taky tolik neřešil židli – stačí mi pevná židle s dobrou oporou zad a bederní podpěrkou. Podpěrky na ruce jsou v podstatě zbytečné, ruce na nich stejně neleží. Někde ještě doporučují při stání balanční podložku pod nohy – možná časem taky vyzkouším 🙂

  • Jirka Wetter napsal:

    Co se stane při snižování stolu, když je pod ním kontejner či jiná překáka? „Jen“ to bzučí a stojí, nebo se začne deska naklánět?

    • Jan Nachtigal napsal:

      Vydává ošklivé zvuky a začne se naklánět. Kam až jsem nezkoušel, ale nevypadalo to, že by chtěl přestat

  • Daniel Fiala napsal:

    Mám podobný stůl (trochu menší, ale asi jinak stejný) a mám následující problém: Po nějakém čase stůl nedojede úplně dolů. Posléze je potom pro něj pozice dole čím dál výš, až nakonec zůstane zablokovaný v nejvyžší poloze. Při reklamaci mě poradily, abych stůl restartoval: vypnul nachvíli napájení a potom držel 5s tlačítko dolů. To zatím funguje, ale je to třetí chyba (vedle těch, o nichž mluvíte v článku), s níž se setkávám.

    • Jan Nachtigal napsal:

      Sjet úplně dolů jsem zatím potřeboval akorát v případech, že byl nutný „restart“. Třeba včera, když měl ČEZ nějakou poruchu na vysokém napětí…Jenže jsem nějak zapomněl na odpadkový koš, takže jsem najednou zjistil, že jedna noha je ve vzduchu – 10cm nad zemí. Nicméně až na podobné detaily funguje dobře 🙂

  • Pelag napsal:

    Pěkná práce. Taky mám stůl na stojáka a mohu doporučit. Určitě se zlepšila moje aktivita a pružnost práce. A musím pochválit webovky 🙂

  • pilniczek napsal:

    Také jsem začal řešit koupi polohovacího stolu. Zatím u mě vyhrává varianta levnější, než cokoli zmíněného v článku:
    http://www.ajprodukty.cz/kancelarsky-nabytek/kancelarske-stoly/vyskove-nastavitelne-stoly/vyskove-nastavitelny-stul-flexus/463692-3038663.wf

  • stefan_miklosovic napsal:

    Prosím vás, tie úchytky pod stôl, o ktoré ste upevnili kabeláž, ste dostali spolu so stolom, alebo ste ich kúpili samostatne? Mohli by ste mi prípadne povedať, kde ste tie úchytky / držiaky kúpili? Ďakujem

  • Radovan Urválek napsal:

    Zdravím Vás,
    děkuji za zkušenosti. Jsem interierový designer a práci ve stoje se snažím propagovat již hodně dlouhou dobu. Přináším pár osobních poznámek:
    – Práce ve stoje je z hlediska zařizovacích předmětů levnější, nepotřebujete např. stále propracovanější (a dražší) židli/e, a co je důležité – všichni se dívají z očí do očí, nikdo na nikoho nekouká „shora“
    – práce ve stoje má statisticky významně menší zdravotní následky než práce v sedě
    – u práce se sedí posledních cca 100-120 roků, do té doby i ta nejlepší lidská díla byla vytvořena ve stoje.
    – spol. Nokia v dobách své slávy měla veškerá svá pracoviště ( s výjimkou top top top managementu) zařízená pro práci vestoje.
    ALE
    – v bývalé CaK monarchii, resp. v té naší části, má stále velkou váhu úsloví „přišel o svou židli“. Lidé berou práci ve stoje jako něco podřadného.

    Ať se daří
    Radovan Urválek

    • Jan Nachtigal napsal:

      Radovane, díky za informace, zase vím něco nového. Možná časem změním názor, ale zatím si neumím představit, že bych stál celou dobu. Asi to je o zvyk.

    • schweik napsal:

      Tedy, školy na to nemám, ale, řídě se „selským rozumem“, snažil jsem se přes 30 let, co pracuji kolem počítačů prosazovat elementární prvky pracovního pohodlí, dnes vznešeně nazývané ergonomií. Protože mi nábytek na míru nikdo neodsouhlasil, vypomáhal jsem si, jako každý našinec, improvizací. Namísto elegantně vykrojené desky stolu jsem srazil stoly do „L“ nebo použil vysunutý kontejner se zásuvkami vypodkládaný na přiměřenou výšku (ona správná výška lokte pro práci s myší je poněkud nižší než standardních 76 cm pro ruční psaní – vzpomeňte prosím stolky pro písařky). Namísto polohovatelných jsem si prosadil v serverovně napevno výšku pro klávesnice a monitory pro práci vstoje, a tak bych mohl pokračovat. Bohužel, prosazení polohovacích stolů brání klasické marketingové zákonitosti – je to (zatím) něco mimořádného, tak si na tom namastíme kapsu, však je to pro zdraví a na to si každý rád připlatí. Jestli je výrobek (dnes pro jistotu produkt protože prodává prodejce a nikoliv výrobce) navržen a zpracován dobře nebo špatně nikdo předem z obrázku neuhodne, protože na to nejsou ani normy ani dostatečné zkušenosti a prodejce zpětnou vazbu nezajistí, toho zajímá jen objem prodeje. Obecně: dvounohé stoly nejsou vhodné, mají sice možná jednodušší mechanismus zdvihu, ale špatnou stabilitu – každý se vstoje rád občas opře. Předem je třeba promyslet, budeme-li polohu měnit často či jednou za týden, měsíc? Na občasné změny postačí ruční klika; na jednorázové nastavení v několika stupních (úprava pro konkrétní osobu) postačí centrálně ovládané kolíčky; pro změny několikrát za den je potřeba motor. Pracovní stoly bývají v současnosti stále vybaveny tak maximálně dírou v desce, vznešeně nazývanou průchodka pro kabely. Zřídka se setkáme s přehledně provedenou přípravou pro kabeláž rozvodu silového napětí a počítačové sítě včetně telefonní. A když už, tak opět za pěknou pálku. Obvykle ani ty nejdražší rozvody si nelámou hlavu, jak se z toho bude utírat prach. Inu umělečtí dizajnéři, dohleďte na tramvajová sedadla.
      Na závěr si neodpustím myšlenku, se kterou se mi občas podařilo něco málo prosadit: posaďte se někdy do kabiny dálkového kamionu – sedíte jako v bavlnce na polohovatelném křesle, s nastavitelným volantem, všechny kontrolní displeje na dohled, všechny řídcí prvky na dosah. Proč ne, že? šofér přece musí souvisle několik hodin (dle příslušného zákona) udržet pozornost a nevyvrátit cenný náklad do škarpy (případně někoho nenabourat). A k tomu se mu musejí vytvořit odpovídající podmínky. Váš zaměstnanec, který musí mnohem delší dobu rovněž udržet pozornost a pracovat neúnavně osm hodin si odpovídající podmínky nezaslouží? Pak ovšem počítejte s podstatně nižší produktivitou práce, delšími přestávkami na kafe nebo na cígo, větší nemocností a nakonec i s nemocemi z povolání. A to se přece vyplatí!

  • dev_disqus napsal:

    Zdravím,

    zvažuji také stůl pro práci ve stoje, nebo alespoň ergonomický pro příjemnou práci v záklonu jako je třeba http://store.hermanmiller.com/Products/Envelop-Desk který mi přijde super, protože v této polože často pracuji.

    U Vámi vybraného stolu se mi líbí ta vykrojená část, kterou znám z rohového stolu, který rád používám, protože jsem často zasunutý pod stolem (a z toho důvodu také nepoužívám područky židle). U tohoto stolu mi ale vadí jedna věc a tou je, že při zasunutí se je stůl málo hluboký a tudíž jsou monitory příliš blízko, ať už se jedná o centrální nebo boční, ke kterým je z kratší vzdálenosti potřeba více otáčet hlavu. Nebo se mi to jen zdá z fotek? Dalo by se to vyřešit stolem v prostoru a pořádným držákem monitoru, např. https://cz.pinterest.com/freyhubert/lcd-mounting/ (ale to jsou další tisíce navíc).

    Díky za článek!

    • Jan Nachtigal napsal:

      Dobrý večer,

      hloubka stole je 90cm, tedy asi o 10 cm víc, než u velkých rovných stolů. Ale máte pravdu – ještě 10cm by to chtělo. Oproti fotkám jsem boční monitory víc „narovnal“, v původní (focené) poloze toho kroutění hlavou bylo opravdu docela hodně. Při šířce stolu 190 cm je tam prostoru dost.

      O držácích jsem uvažoval taky, pravda je, že dávat skoro 9000 za stojan na tři monitory se mi zatím fakt nechce 🙂

  • Roman Omšel napsal:

    Dobrý den Honzo,

    Váš článek mě osobně velice zaujal. Já zvažuji o pracovním stolu/ponku do dílny.
    Vybíral jsem dlouho od mechanicky výškově nastavitelných stolů po ty elektronické.

    Nakonec jsem vybral tento: http://www.logiman.cz/katalog/montazni-stoly-a-linky/produkt/elektricke-polohovaci-stoly-z-hlinikovych-profilu ( za případný názor budu rád )

    Měřím 190cm a rád bych znal názor odborníka, jak vysoko bych tedy stůl měl mít nastaven, abych se „nehrbil“ a vše splňovalo tu správnou ergonomii. Existuje pro to nějaké pravidlo?

    A druhý dotaz směřuje k samotné židli – pro mě s ohledem na pracovní náplň určitě otočná – můžete nějakou doporučit? Asi bych to střídal – chvíli dělám ve stoje, pak ale potřebuji přejít k PC a tam už je židle zase potřeba.

    Budu rád za jakékoliv doporučení.

    Roman

    • Jan Nachtigal napsal:

      Dobrý den Romane, já tedy určitě nejsem odborník přes stoly 🙂 Výšku máme zhruba stejnou, ale charakter práce asi bude jiný – zkusil bych zajít do Ikei, kde mají stoly vystavené, jde sice o jiný stůl, ale můžete si vyzkoušet a změřit výšku. Uvidíte, jestli potřebujete jít přes 125 cm (já ano), nebo bude stačit nižší.

      Stoly Logiman neznám, přeci jen jsem nepotřeboval ponk, na webu toho moc nepíšou, ale hliník bude lehký. Jen jsou „na míru“, takže otázkou je cena…

      Židlí je spousta a každému vyhovuje něco jiného, těžko radit. Kolega má (a chválí) Therapii, kamarád je velmi spokojený se Siriusem od Office Pro, já mám levnějšího Merense (taky Office Pro), židle je dobrá, ale není dělaná na mojí výšku – takže opěrka hlavy je níž, než by bylo potřeba. Ale s cenou pod 10tis. jde o dobrou židli.

  • Hobis Motion napsal:

    Dobrý den pane Nachtigale,
    jako výrobci stolů Motion Ergo děkujeme za nečekanou recenzi našeho výrobku a současně chceme uvést nové informace, které Vás i zájemce o výškově stavitelné stoly mohou zajímat. Ve článku zmiňujete dva zásadní nedostatky, jednak nutnost inicializace při výpadku proudu, a také chybějící antikolizní systém.
    Podle data zveřejnění článku usuzujeme, že jste majitelem starší verze stolu Motion Ergo. Od počátku roku 2016 nabízíme standardně stoly, které mají obě zmiňované nedokonalosti dokonale vyřešené. Při přerušení dodávky el. proudu si systém pamatuje původní informaci a už není potřeba provádět inicializaci. Také antikolizní systém je bezpečně vyřešen. Při nárazu na překážku se pohyb desky zastaví, nepokračuje dále a nemělo by dojít k žádné kolizní situaci tak, jak popisujete v článku, ani jinému možnému zranění (přiskřípnutí, převrhnutí apod.). Na vývoji našich stolů intenzivně pracujeme a v současnosti vyrábíme stoly, které vyhoví i nejnáročnějším zákazníkům.
    Naše stoly Motion (kancelářský nábytek Hobis) a Exvizit (nábytek EXNER), pokrývají potřeby uživatelů od nízké ceny až po vysoký uživatelský komfort. V každém případě, u žádného z našich výrobků se v současnosti se zmíněnými nedostatky nesetkáte.

  • filip napsal:

    Dobrý den pane Nachtigale,
    uvažuji také o koupi tohoto stolu, ale neumím nikde dohledat jednu věc: jak je to stabilitou stolu při vyšších polohách – když pracujete ve stoje, zdá se Vám, že je ten stůl nestabilní, že by se třepal nebo něco podobného? Vím že podobné stoly z IKEY jsou velice nestabilní a dost se třesou (a to tam nemají žádnou extra zátěž). Díky za reakci.

    • Jan Nachtigal napsal:

      Dobrý den,
      se stabilitou problém nemá, nebo aspoň jsem si toho nevšiml 🙂 A to na něm aktuálně je jeden 32′ a dva 28′ monitory. Netřepe se, mohu se o něj opřít, takže bych řekl, že je v pohodě.

      • Jirka Wetter napsal:

        Takže se deska/stůl nechvěje při psaní, když je stůl nahoře? Předně z tohoto důvodu jsem si také nekoupil stůl Ikea. V nižších polohách je v pohodě. Ale v nejvyšší +- (což je ta, kterou potřebuji), se při psaní třepe jak ratlík

  • Martin napsal:

    Dobry den, hezky clanek. Kvuli veskere kabelazi si nedovedu predstavit jinou polohu pc, nez zaveseny. Predpokladam ale, ze drzak na pc neni v baleni ze? Mozete, prosim, k nemu napsat nejake detaily (jaky mate, problemy s pridelanim na polohovatelny stul, …), pripadne pripojit detailnejsi foto? Moc dekuji. Martin

  • Lucie Eisenreichová napsal:

    Hezký článek, já jsem si již dříve vybrala stůl evospace (www.evospace.cz), doporučuji někdy zkusit stání na bosu míči 😉

  • Jirka napsal:

    Dobrý den, rád bych se zeptal na rozměry toho vykrojení desky stolu (hloubka, šířka, odhad poloměru). O práci ve stoje zatím neuvažuji, ale pro práci v sedě bych si chtěl vykrojený stůl nechat vyrobit, protože na trhu se mi nedaří žádný najít. Děkuji za případnou odpověď.

    • Jan Nachtigal napsal:

      Dobrý den,
      jedná se v podstatě o půlkruh, hloubka je cca 23cm, průměr 50cm. Je pravda, že v „pevné“ verzi jsem to nikde neviděl

  • Vít Kovalčík napsal:

    Díky za recenzi! Pomohla mně se rozhodnout, takže od včerejška mám taky tento stůl a můžu potvrdit, že teď už díky baterii není potřeba inicializace po výpadku elektřiny. Taky by podle manuálu měl být přítomen antikolizní systém, ale ten jsem radši nezkoušel 🙂

    Zvolil jsem taky vykrojený stůl, i když pořád si nejsem jistý, jestli to byl dobrý nápad. Ale připevnit s k tomu případně jinou čistě obdélníkovou desku je snadné. Zatím to ale zkusím s vykrojením, jen si udělám nějaké měkké podložky pod lokty/předloktí.