Stůl pro práci vestoje

By 16.12.2015 16 prosince, 2016 Jiné...

Když jsem letos plánoval rekonstrukci svojí domácí kanceláře, řešil jsem i otázku ergonomie. Přeci jen už nejsem nejmladší a léta sedavé každodenní práce jsou znát. Párkrát jsem narazil na články o práci vestoje – od Roberta Vlacha – Na volné noze, vestoje pracuje celá Etnetera, o práci vestoje psala p.Slimáková, článek vyšel v Respektu

 

Dobře tedy – vyzkouším výškově stavitelný stůl, na trhu jich je několik, je poměrně z čeho vybírat a ceny se pohybují přibližně od 13 tisíc až po více než 34 tisíc (včetně DPH).

 

Pokud řešíte podobný problém, tady jsou některé možnosti:

 

Požadavky

Pro výběr jsem měl 5 hlavních kritérií:

1. Velikost – na stůl potřebuji dostat tři velké monitory a nějaké drobnosti
2. Výška – měřím něco přes 190cm, takže stůl by měl jít zvednout minimálně na 125 cm
3. Ovládání – existují i stoly „na kliku“, což je značně nepohodlné řešení
4. Design – stůl by měl být ve stejném, nebo alespoň hodně podobném provedení, jako ostatní nábytek
5. Cena – samozřejmě, peníze jsou vždy až na prvním místě…

 

Na první pohled byl nejzajímavější stůl Float od Ergo Product, který funguje bez elektriky – je na pružiny. Nevýhodou byla cena – podnož s pracovní deskou vychází na více než 36 tisíc, a to jsem jen za stůl dát nechtěl.

Nejlevnější provedení od Ikea sice vypadalo docela dobře, není to standardní sortiment, ale kancelářská řada, tady mi zase nevyhovovaly dezény povrchu a navíc se jedná o poměrně malý stůl – maximálně 160cm.

 

Abych to zkrátil – nakonec jsem se rozhodoval mezi Sit2stand, který má vynikající reference a stolem Motion Ergo od Hobisu, který je při podobných parametrech levnější.

A vyhrál Hobis, nejen kvůli ceně, ale i proto, že ve stejném designu je dostupná i celá nábytková řada, navíc jsem od jejich prodejce dostal množstevní slevu, dopravu zdarma a bleskové dodání. Stůl mě tak stál cca 16200 Kč s DPH, rozměry jsou 180x90cm, maximální výška zdviženého stolu je 128cm

 

Polohovatelný stůl Hobis

 

Přišlo mi pár krabic, návod k montáži, další návod je na YouTube. Sestavení bylo rychlé a bezproblémové, desktop je zavěšený v držáku pod pracovním stolem. Trápení s kabeláží vyřešilo pár šikovných úchytek a i když by ze mě elektrikář asi neměl radost, tak to funguje. I když to vypadá hrozně…

Ke stolu tak vedou pouze tři kabely – síťový kabel od routeru, jeden kabel od USB hubu, přes který jsou připojeny externí disky a přívod elektřiny přes přepěťovou ochranu.

 

kabeláž pod stolem   Zavěšení PC

 

Není bez chyby

I když jsem se stolem spokojený, jsou tady dvě věci, které se mi zdají být nevychytané. Pokud dojde k výpadku proudu, je nutná „inicializace“ – stůl musí sjet do nejnižší polohy. Což třeba znamená odsunout zásuvkový kontejner. Nic zásadního.

Stůl také nemá žádnou bezpečnostní pojistku, takže pokud při pohybu narazí na překážku, nezastaví se. Vypadá to jako blbost, ale strčit do kontejneru, který je pár centimetrů od stolové nohy, je snadné a stává se mi to dost často. Jedna podnož se tak zastaví, zatímco druhá má stále snahu pokračovat dál.

Dobrou zprávou určitě je, že od začátku roku 2016 má výrobce oba problémy vyřešené –  doplnil antikolizní systém i paměť pro případ výpadku proudu.

Vysunutý pracovní stůl

 

Jak se pracuje

Jedním slovem dobře. Vsedě i vestoje. Stůl je vykrojený a není to jen na břicho. Výkroj umožňuje zasunout se se židlí v podstatě až „do stolu“, nepotřebuji područky od židle, lokty a předloktí mám opřené o stolovou desku. V kombinaci s nízkou gelovou podložkou mě velmi rychle přestalo po celém dni bolet zápěstí s myší a tím, že ruce jsou podepřeny v pohodlné výšce, snížil se i tlak na svaly v ramenou a krku.

 

Práce ve stoje je trochu nezvyk, dělám to tak, že si stoupnu většinou odpoledne tak na dvě až tři hodiny. A taky podle typu práce. Na čtení mi přijde pohodlnější sezení, ale třeba při psaní, nebo práci s grafikou, je fajn si stoupnout. Změna je otázkou pár vteřin. Subjektivně mám pocit, že se mi při stání lépe přemýšlí a velmi dobře se dělá s grafickým tabletem. Pravda je, že mě přestalo bolet za krkem a taky v zádech.

 

Stavitelný stůl

 

Konečné resumé?

Polohovací stůl ano nebo ne? Vzhledem k tomu, že cenový rozdíl mezi nastavitelným stolem a kvalitním kancelářským stolem není až tak propastný, pak bych jednoznačně řekl ano. I v případech, že neuvažuji o tom, že bych trvale při práci stál, je příjemné mít možnost nastavit si výšku stolu podle výšky sezení a postavy. A Hobis to má – alespoň podle instruktážního videa, docela vymakané. Slečna na videu není součástí dodávky…