Skip to main content

Je třeba zabít Semalta

By 2.2.201522 srpna, 2019Práce

Budujete pracně zpětné odkazy? Pak vás určitě potěší, když ve statistikách vidíte, že máte přístupy z cizích zahraničních stránek. A nemusí jich být zrovna málo. Jenže to má háček. Nebo spíš docela velký hák.

Ve statistikách klientů často vidím nezanedbatelné množství přístupů z webů jako je semalt, darodar, iloveitaly a celé řady dalších. Kde se vzaly a co jsou vlastně zač. Poměrně výstižné je označení odkazový spam. Tyhle weby na vás ve skutečnosti neodkazují, na stránky přistupují jejich roboti a vy je pak vidíte ve statistikách.

Ale co z toho mají? Proklikal jsem jich desítky, akce jsou různé – přesměrování na eshopy, na stránky s reklamou a někdy i na stránku s malware. Takže cíl je jasný. Vycházejí z toho, že statistiky sledujete a bude vás zajímat, kdo vám to přivádí návštěvnost. Kromě toho vás okrádají o přidělené pásmo a v konečném důsledku mohou zpomalovat i vaše stránky.

 

Statistika přístupů Semalt

 

Problém, který s tím ale hlavně souvisí, je jiný – zkreslené údaje ve webové analytice. Všechny tyto „odkazy“ mají jedno společné – nulový čas návštěvy a stoprocentní míru opuštění. Pokud máte tisíce návštěvníků denně, možná to ani nezaregistrujete, u menších webů to ale znamená, že data jsou značně zkreslená. Můžete segmentovat jak vzteklí, výsledek ale stejně nebude nic moc.

Takže co s tím

Google se to v Analytics snaží ošetřit v nastavení, kde je v nastavení zobrazení volba Filtrování robotů. Vyzkoušel jsem na několika webech, výsledek  není stoprocentní. Ale lepší něco než nic.

Nastavení filtru v Google analytics

Druhá cesta je přes filtry, kde si založíte „čistý“ výběr dat.

Založení filtru GA

Ve vlastním nastavení fitru pak pomocí regulérních výrazů vyloučíte přes pole Odkaz jednotlivé spamové odkazovače. Asi není potřeba připomínat, že toto nefunguje zpětně, takže čistá data budete sbírat až od vytvoření filtru.

Nastavení filtru v GA

Třetí cesta je přes úpravu souboru htaccess. Jednotlivé řádky říkají, které odkazy „nechcete vidět“, poslední příznak F vrací chybu 403 Forbidden a L zastaví zpracování sady pravidel. Jako vždy platí, že na hrátky s htaccess opatrně.

 

RewriteCond %{HTTP_REFERER} ^http://.*semalt\.com/ [NC,OR]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} ^http://.*buttons\-for\-website\.com [NC,OR]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} ^http://.*darodar\.com/ [NC,OR]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} ^http://.*7makemoneyonline\.com/ [NC]
RewriteRule .* - [F,L]

 

A pokud používáte redakční systém WordPress, můžete vyzkoušet plugin, který by měl vše udělat za vás. SpamReferrerBlock si můžete nainstalovat z adresáře WordPressu.

Máte jiný postup? Sem s ním.