Skip to main content

Tak nám zabili SEO. Které SEO?

By 23.10.201423 prosince, 2019Práce

Kolikrát jsem za poslední roky slyšel, že SEO je mrtvé. Najděte si v Google frázi „SEO is dead“ a uvidíte. SEO umírá a vstává z popela. Zas a znovu.

Tak proč si myslím, že SEO umírá? Většinou pracuji na desktopu, s velkými monitory. Potřebuji to při práci. Jenže kolik nás je takových? V okruhu mých známých všichni „jedou“ na notebooku a stále častěji i na tabletech. Ve statistikách klientů vidím vysoké nárůsty přístupy z mobilů. Není tedy rozšíření těchto malých zařízení (a současně expanze zaplaceného prostoru) tím, co nám pomalu zabíjí „to SEO“?

Když se podívám na svůj monitor, vidím toto:

výsledky na desktopu

 

Podíl placeného obsahu, případně obrázku, videí, map apod. je sice poměrně vysoký, ale stále tam je nějaký „přirozený“ obsah. Fajn, tady nám to ještě funguje. Ale na notebooku to už je horší.

 

Přirozené vyhledávání se smrsklo na jeden výsledek – ale pořád tam ještě je. To na tabletu a telefonu už vidím jen Adwords a obrázky. Kdyby tam nebyly obrázky, byl by tam nejspíš výsledek z Google Places, Wikipedie nebo přímá „odpověď“ Google na položený dotaz. Jasná snaha „odtud nám neutíkej, nebo aspoň klikni na něco, co nám přinese pár centů“

na tabletu

 

na mobilu

 

Sakra, kde je ten SERP, kde jsou běžné výsledky, vytoužené pozice na první stránce? Má to všechno okolo ještě vůbec nějaký smysl? Má smysl cpát do SEO ty nekřesťanské peníze, nebo je raději vrazit do PPC? Má smysl mazlit se s popisky a titulky, které nakonec stejně nejsou vidět? A nejde jen změny algoritmů.

Podřezával bych si větev, kdybych to tvrdil. A navíc si to ani nemyslím, protože dnes a denně vidím ve statistikách výsledky. Nejen v přístupech, ale i v konverzích a tržbách.

Fénix už možná z popela nevstane, alespoň ne v té podobě, v jaké jsme ho po léta znali. V tomto pojetí je SEO zastaralé a je čas ho přehodnotit v širším kontextu – obsahového marketingu, SEM, sociálních médií a optimalizace konverzního poměru. Jaké SEO má tedy význam?

One Comment