Skip to main content

Přeřaďte na vyšší rychlost

By 10.10.201422 srpna, 2019Práce

Jestliže jsme si v SEO ještě před lety vystačili s pár titulky, nadpisy a hromadou odkazů, dnes do hry vstupuje celá řada dalších faktorů. A jedním z nich je i samotná rychlost webu. Ale i když pomineme možný vliv na umístění v SERP, jde i o uživatele a vlastní (obchodní) výkon webu. Rychlejší web může snížit i míru odchodů a lidem poskytuje lepší uživatelskou „zkušenost“, nebo, chcete-li, prožitek. Vždyť kdo by chtěl dlouhé vteřiny čekat, než se začne něco dít?

Google Analytics

K základnímu nastavení budete potřebovat jen málo programování, nebo se bez programátorů obejdete úplně. Zvláště pokud používáte některý z rozšířených redakních systémů – třeba WordPress.

Jak zjistit, jestli má váš web problémy s rychlostí, je snadné – kromě informace z Google Analytics vám pomohou i on-line nástroje, například Google Page Speed nebo Pingdom Website Speed Test.

Pingdom

Oba nástroje ukáží i problematická místa a navrhnou postup úpravy. Pingdom navíc upozorní i na přesměrování, chybějící zdroje, nebo na požadavky na jednotlivé domény.

Pingdom

Čtyři základní kroky, které vám pomohou zrychlit váš web jsou:

1) zapněte kompresi

Komprese, jak už název napovídá, snižuje velikost souborů. Komprimuje skripty, styly i HTML a webový server poté prohlížeči poskytuje komprimovanou verzi, čímž se ušetří nějaký čas při načítání.

Informaci o tom, jestli je na vašem webu komprese zapnuta si můžete ověřit na http://www.whatsmyip.org/http-compression-test/ . Pokud není, její zapnutí je ve většině případech na Apache serverech snadné prostřednictvím souboru htaccess, do kterého – (ten nejjednodušší způsob) přidáte následující řádek:

<IfModule mod_deflate.c> AddOutputFilterByType DEFLATE text/text text/html text/plain text/xml text/css text/javascript application/javascript </IfModule>

ALE – na hrátky se souborem htaccess pozor, lehce s ním shodíte celý web

2) Minifikujte zdroje

Tzv. minifikace nedělá nic jiného, než že čistí. Opět se jedná o HTML, skripty a styly, ze kterých se odstraní poznámky, mezery a další zbytečnosti. I pro minifikaci existují online nástroje, které práci odvedou za vás.

Pro CSS:
http://cssminifier.com/
http://www.minifycss.com/css-compressor/
http://www.freeformatter.com/css-minifier.html

Pro Javascript:
http://jscompress.com/
http://javascript-minifier.com/
http://refresh-sf.com/yui/

Pro HTML:
http://www.willpeavy.com/minifier/
http://kangax.github.io/html-minifier/
https://code.google.com/p/htmlcompressor/

Pokuď používáte WordPress, je k dispozici několik pluginů, které to udělají za vás, pozor ale na to, jestli jsou kompatibilní s vaší šablonou a dalšími pluginy. Což poznáte, až když je nainstalujete a zapnete. Pokud něco nefunguje, stačí deaktivovat, smazat a zkusit jiný.

3) Ukládejte do cache

Webové kešování je hodně zjednodušeně způsob, jakým probíhá načítání stránek v prohlížeči. Proč by měl prohlížeč stahovat soubory, které už zná a které se často nemění? Jak často měníte základní styly stránky, logo, grafiku webu? To jsou všechno soubory, které lze uložit do cache na počítači uživatele a opakovaně je poskytovat bez kontaktování serveru. Nejen při opakované návštěvě, ale i při procházení jednotlivými stránkami webu.
Kešování stránek zapnete opět v souboru htaccess a opět pozor na to co děláte, takže si uložte zálohu, kdyby se nepovedlo.

## EXPIRES CACHING ##
ExpiresActive On
ExpiresByType image/jpg "access 1 year"
ExpiresByType image/jpeg "access 1 year"
ExpiresByType image/gif "access 1 year"
ExpiresByType image/png "access 1 year"
ExpiresByType text/css "access 1 month"
ExpiresByType text/html "access 1 month"
ExpiresByType application/pdf "access 1 month"
ExpiresByType text/x-javascript "access 1 month"
ExpiresByType application/x-shockwave-flash "access 1 month"
ExpiresByType image/x-icon "access 1 year"
ExpiresDefault "access 1 month"

## EXPIRES CACHING ##

Postup pro nastavení najdete na webu Apache – http://httpd.apache.org/docs/current/mod/mod_expires.html . A ve WordPressu opět pomohou pluginy, které nastaví kešování nejen na straně uživatele, ale umí si uložit i stránky do cache serveru a pak poskytují v podstatě statickou stránku.

4) Optimalizujte obrázky

To nejsnažší, co zvládnete vždy a sami. A také jeden z častých problémů, se kterým se setkávám. Základní grafika webu zpravidla optimalizovaná je, ale co ten zbytek? Obrázky v násobné velikosti, než je potřeba, fotografie nahrávané ve velikosti, ve které vylezou z fotoaparátu… A stránka, která se pak bez problémů dostane i na několik desítek megabitů.

Možností je (opět) několik:

  1. používejte pouze velikost, která je skutečně potřeba
  2. používejte pouze základní typy souborů – zpravidla JPG, PNG, případně GIF nebo SVG
  3. obrázky komprimujte, upravte jejich kvalitu na rozumnou míru, dosáhnete kompromisu, kdy obrázek ještě vypadá dobře, ale jeho velikost se často velmi radikálně snížila.

Pomohou vám grafické programy a nástroje, některé najdete například zdarma na Slunečnici.

A to je vše. Samozřejmě, je i celá řada dalších možností, ale pak už se bez programování většinou neobejdete. Ale i tyto 4 kroky dokáží rychlost načítání vašich stránek velmi výrazně snížit. Ocení to (především) návštěvníci, ale i vyhledávací roboti. I když to je jen jeden z mnoha faktorů a první příčky ve vyhledávání vám to nejspíš nezíská. A pro lepší pocit získáte v Google Speed pár bodíků navíc.

speed