Skip to main content

Ověřeno zákazníky nemusí být pro každého

By 3.4.201322 srpna, 2019Práce

Službu Ověřeno zákazníky pokládám za jednu z neužitečnějších, které Heuréka nabízí. Spolehlivých možností, jak se dozvědět, jestli obchod je nebo není spolehlivý zase tolik není a tady je navíc jistota, že názory nemůže obchodník mazat nebo upravovat.

Z pohledu obchodníků se v praxi setkávám s námitkou, že negativní příspěvky mohou jejich obchodu uškodit. Souhlasím, stejně tak pozitivní názory mohou zákazníkům při rozhodování pomoct. A přijmeme-li fakt, že vysoké procento zákazníků se rozhoduje právě na základě zkušeností a doporučení ostatních, nastává dilema. Mám využít recenzí a riskovat, že ne všem se u mě nakupuje dobře, nebo oželím zákazníky, kteří by u mě nakoupili na základě cizích zkušeností?

Kritika se šíří různě – prostřednictvím diskuzí, blogů, sociálních sítí, specializovaných serverů. Jistota je jedna – pokud se něco lidem nelíbí, tak si to řeknou. Naopak – často se mi zdá, že vyjádřením spokojenosti je mlčení… Na Heuréce máte výhodu, že o kritice víte a můžete na ni okamžitě reagovat. Taky můžete dělat mrtvého brouka, ale to je nejhorší možné řešení. Další plus je, že Heuréka umožní hodnotit pouze skutečným zákazníkům, čímž jsou do jisté míry vyloučeny falešné recenze a praktiky konkurence. Opodstatněná kritika také může pomoct najít a identifikovat problém, který by vás jinak ani nenapadl.

Problematické ale může být využití např. v prodeji nábytku. Doba výroby „na sklad“ skončila s érou RVHP a dodací lhůty jsou standardně dlouhé, běžně se pohybují v horizontu 4-6 týdnů a ani ty často obchodník nemůže stoprocentně garantovat a zároveň ani ovlivnit, protože je závislý na svých dodavatelích. Zatímco v prodejně bude zákazník dlouhou dodací dobu bez mrknutí oka akceptovat, můžete si být jistí, že na netu bude nespokojen a sdělí to i ostatním. A rázem tu máme problém, kdy i u jinak spolehlivého a bezproblémového obchodu máme vlnu negativních recenzí, které mají jedno společné – dlouhý čas dodání.

Dalším sporným místem mohou být ceny. Je obvyklé, že prodejny dodávají nábytek na obou koncích cenového spektra. V recenzích to ale zohledněno být nemůže, takže například recenze značkové sedací soupravy je postavena na úroveň recenzi levné válendy za tisícovku, od které ovšem zákazník očekával plnohodnotnou službu, což je v podstatě neslučitelné. V tomto případě je ale šance, že dobrým vysvětlením můžete negativní dopad eliminovat.

Přestože službu Ověřeno zákazníky obecně doporučuji, jsou odvětví, kde je implementace diskutabilní a je na zvážení konkrétního obchodu, zda ji použít nebo ne.