Skip to main content

Na návštěvě ve městě duchů…

By 10.11.201010 ledna, 2020Cesty

Hltali jste v dětství westerny a indiánky? Atmosféru Divokého západu si dnes můžete připomenout v Bodie, jednom z mála tzv. měst duchů…

Bodie leží ve státě Kalifornie na východní straně pohoří Sierra Nevada, nedaleko známého jezera Mono. Sjíždíme z dálnice a po několika mílích hrkání a poskakování po prašné, hrbolaté cestě nás vítá opuštěné zlatokopecké město, obklopené keři pelyňku a zlatokeře. Nehostinná krajina, na první pohled polopoušť, ve skutečnosti ale drsné vysokohorské pouštní klima. Letní vedra se střídají se zimními mrazy, kdy celé město zapadne sněhem. Nacházíme se v těžko uvěřitelných 2 550 metrech nad mořem…

Kde je arzen, tam je zlato

Zlato zde v roce 1859 objevil zlatokop Waterman S. Bodey, podle něhož je město pojmenováno. Zpráva se rychle roznesla a v pustině jako kouzlem vyrostlo město. Kolem roku 1880, v době největšího rozkvětu, žilo v Bodie údajně až deset tisíc obyvatel ve více než tisícovce budov. Existovala zde i čínská čtvrť a několik kostelů. Zlato se těžilo ve třiceti dolech a do vyčerpání zásob ho zlatokopové vydolovali za téměř sto milionů dolarů. Není bez zajímavosti, že zde byl poprvé při těžbě zlata použit kyanid a dnes se znovu uvažuje o obnovení těžby zlata v Bodie Hills.

Nedávný objev NASA, který zjistil obsah arzenu (arzen se vyskytuje v nalezištích zlata) v bakteriích z blízkého Mono Lake pak může souviset s dosud nevyčerpanými zásobami v místní lokalitě.

Sbohem Bože, odcházím do Bodie…

Těžce vydřené peníze končily v desítkách místních náleven, barů a nevěstinců. Vraždy, loupeže a znásilnění byly na denním pořádku, což jen dokládá legendární rčení neznámé dívky z roku 1880: ,,Sbohem Bože, odcházím do Bodie“.

Zlatá éra Bodie trvala pouze 25 let, již před koncem 19 století začali osadníci město opouštět a v roce 1910 zde žilo již pouze 698 lidí. V roce 1912 vyšlo poslední vydání místních novin The Bodie Miner, doly a mlýny byly uzavírány, město několikrát vyhořelo. Poslední obyvatelé Bodie opustili kolem roku 1942, kdy byla také uzavřena místní pošta.

Historický park duchů

Po letech úpadku, v nichž město čelilo pouze hrozbě vandalů, bylo Bodie v roce 1962 vyhlášeno historickým parkem. Zbývající budovy byly ponechány v původním stavu včetně vybavení tak, jak je osadníci opustili. Špinavé potrhané záclony, zaprášená nemytá okna, nádobí na stole, houpací křeslo vedle postele…

Vyrovnané zboží v regálech obchodu na Main Street dodnes marně čeká na zákazníky. Do opuštěných lavic před popsanou tabulí v místní škole už neusednou žádní školáci a rakve v márnici jsou smutným mementem města ,,zlých hochů“ stejně jako hřbitov na vršku nad městem.

Do Bodie pouze v létě

Dnes již klidné ulice opuštěného města jsou častým cílem tisíců návštěvníků, pro které je otevřeno pouze v letních měsících, v zimě totiž jedinou příjezdovou cestu zapadají hromady sněhu a prázdné budovy sevře krutý mráz. Pokud plánujete cestu po západě USA, nezapomeňte toto místo přidat do svého itineráře.