Skip to main content

Korsická Occi

By 15.10.201110 ledna, 2020Cesty

Na skalnatém ostrohu nad obcí Lumio, ve výšce 377 metrů nad mořem se nachází opuštěná vesnice Occi, cíl výletu, který v průvodcích nenajdete. Mimo hlavní turistickou sezonu tady mnoho návštěvníků nepotkáte, spíše se může stát, že zde zůstanete po celou dobu sami.

Nádherný výhled na mořské pobřeží od Calvi až po Ille Rouse ohromí každého, kdo se sem vyškrábe po strmé a skalnaté stezce. V patnáctém století, kdy vesnice vznikala, měl ale především bezpečnostní význam a nepřístupnost místa spolu se strategickou polohou byla nejspíš i jedním z důvodů jejího vzniku na útěku obyvatel před Saraceny.

Postupem času potkal Occi osud mnoha korsických vesnic, postupně se vylidňovaly. V polovině devatenáctého století zde žilo pouhých 62 lidí a Occi se stalo součástí blízkého Lumia. Giudicelli Felix, poslední obyvatel, zemřel v roce 1927 a od té doby je Occi opuštěné.

Postupem času, tak jako v případě dalších opuštěných vesnic, se Occi stalo cílem novodobých nájezdníků, mizely staré kameny, mlýnská kola na olivový olej, poslední zbylé předměty z chátrajících domů. A podobně chátral i kostel l’Annunziata, ze kterého se postupně ztratily všechny liturgické předměty a nábytek.

Záchrana přišla poměrně nedávno se vznikem Sdružení na ochranu obce Occi (OCCI Paese rinascitu). Za finanční pomoci modelky Laetitia Casta byl kostel přestavěn a obnoven, sdružení se stará o ochranu ruin i o to, aby nebyly komerčně využívány a nevedla k nim sjízdná komunikace.

K obci vedou tři cesty.

První začíná na malém parkovišti v Lumiu (silnice N197, první sjezd ve směru od Algajoly) u hotelu ,,Chez Charles“. Tady je i malé parkoviště pro 7-8 aut.

Druhá, o něco delší, ale pozvolnější cesta vychází ze silnice D71, která spojuje Lumio a Lavatoggio, u sjezdu do kempu ,,Panoramatic“. V blízkosti kempu máte také větší šanci k zaparkování.

Třetí trasa začíná u kaple ,,Notre Dame de la Stella“, dostupné ze silnice D151 nebo z Lavatogiia, tady je potřeba počítat s tím, že to co vede od kaple nelze nazývat silnicí.

Přes obtížnou dostupnost jsou ještě všechny tři cesty na konci vybaveny kamennými ,,turnikety“, které zajišťují, že sběratelé si odtud opravdu nic neodvezou. I když prý v dobách sběratelského plenění byl použit i vrtulník…

A tak si dnes můžete prohlédnout dochované zbytky korsické lidové historie – trosky obytných domů, základní desku strážní věže, projít poslední úzké uličky zarostlé fíkovníky, v jednom z napůl zřícených sklepů stále osahat prastaré kameny na lisování oliv. Na každé budově visí nezbytné upozornění na nebezpečnost toho místa, které není radno přehlížet, přes všechny snahy zub času vykonává své. To vše s kulisou vysokých hor za zády a panoramatickým výhledem na členité mořské pobřeží.

Říká se, že Occi patří mezi nejkrásnější místa na Korsice. Možná tomu tak opravdu je, naštěstí ale zatím nepatří mezi hlavní turistické atrakce.