Skip to main content

Hotjar – šikovný nástroj „All In One“

By 29.6.201922 srpna, 2019Práce

Že je testování alfa i omega při ladění webu není žádná novinka, čím ale začít? Dříve než se pustíte například do A/B testování, budete potřebovat hypotézu – a k ní i data. Zdrojů je celá řada – Google Analytics, heatmapy, dotazníky… A tady pomůže Hotjar, služba, která byla spuštěna do testovacího provozu v polovině roku 2014, do ostrého v dubnu 2015.

 

Jedinečnost Hotjaru je v tom, že kombinuje několik nástrojů do jednoho, a to ještě za docela rozumnou cenu. Údaje použijete jak pro kvantitativní, tak pro kvalitavní výzkum – z jednoho uživatelského rozhraní a snadným ovládáním. A co umí?

 

Analytické nástroje

Heatmapy

Heatmapa samozřejmě nenahradí oční kameru, ale umožní výborný pohled na to, na co návštěvníci na stránce reagují, na co klikají a na kterých částích stránky probíhá interakce. K dispozici jsou tři typy – mapa kliknutí, pohybu myši a skrolování. Rozdělené ještě podle typu zařízení na desktopy, tablety a mobily.

Heatmapy

Nahrávky

Co nevidíte v heatmapách vám ukáží nahrávky, které monitorují reálné chování návštěvníků na webu. Sledujete pohyb myši, kliknutí, přechody mezi jednotlivými stránkami. Šikovné je, že je možné přeskakovat pauzy, například, když návštěvník na stránce čte a neprobíhá žádná činnost.

nahrávání

Cesta k cíli

Opuštění konverzní cesty je prostě průser – i když k němu pochopitelně dochází často a zcela eliminovat nejde. Google Analytics poskytuje podobný přehled, Hotjar má navíc nahrávání uživatelů, kteří funnel opustí, můžete tak sledovat, na jakou stránku přešli a jejich další postup až do opuštění webu.

Funnel

Sledování formulářů

Formuláře jsou často kritickým místem v konverzním procesu. Možná i ten váš je složitý, dlouhý, nesrozumitelný… nebo obsahuje chybu. Hotjar vám jej ukáže políčko po políčku – jak dlouho trvalo vyplnění, která pole zůstávají prázdná, v kolika případech došlo k opakovanému vyplnění a v jaké fázi to návštěvníka přestalo bavit a zabalil to.

sledování formuláře

 

Nástroje pro zpětnou vazbu

Dotazníky

Nasazení dotazníků je extrémně jednoduché a umožní interakci se zákazníkem. Zeptejte se, co se jim na stránkách líbí, co jim chybí, s čím byli spokojeni, nebo naopak proč web opouštějí. Tato funkce mi přijde hodně zajímavá, i když u nás nebude asi moc používaná.

anketa

 

Průzkumy

Další ze způsobů, jak od návštěvníka získat zpětnou vazbu a položit mu pár otázek, které vám umožní lépe pochopit jeho chování a očekávání. Skvělé jsou pokročilé možnosti nastavení – na jakých stránkách se zobrazí, kdy se zobrazí, na jakých zařízeních…

dotaznik

 

Recruiters

Poslední funkci nevím jak přesně přeložit. Snad náborář a pomůže vám získat účastníky pro uživatelský výzkum na webu. Záměr výborný, opět ale platí, že u nás jsem se s využitím nesetkal.

Náborový formulář

Co neumí

Hotjar získává data a zpětnou vazbu, to mu jde výborně. Pomůže vám ukázat, kde jsou možné problémy, ale neřekne vám, proč to je problém. Hypotézu pro další testování od něj nečekejte. Stejně tak neposkytuje údaje od všech návštěvníků, používá patentovaný způsob vzorkování, který má eliminovat nepotřebná a bezcenná data.

 

Každá sranda něco stojí…

…ale v tomto případě vás to nemusí zruinovat. Hotjar má účet zdarma, který je bez časového omezení a i v tomto základu dokáže shromáždit dostatečné množství údajů pro menší web. Verze „PRO“ pak stojí 29€ měsíčně.

 

Alternativy

Jednotlivé nástroje jsou dostupné v mnoha nástrojích, např. CrazyEgg, ClickTale, MouseFlow, nebo český Myx. Nenarazil jsem ale na službu, která by jednotlivé nástroje kombinovala podobně jako Hotjar. S jedinou vyjímkou – Yandex Metrica umí jak heatmapy, tak sledování formulářů a konverze.

 

2 Comments

 • Michal napsal:

  Zdravím Honzo, zkoušel jste český Zeerat? Zajímal by mě váš feedback a srovnání oproti Hotjaru.

  • Filip Bartoš napsal:

   Já vyzkoušel Smartlook a cenově se to prostě vyplatí víc:
   filipbartos.cz/zadarmo-vim-kam-mi-klikate-na-webu

Přihlaste se k odběru tipů a novinek

Přihlaste se k odběru newsletteru a dostávejte pravidelné aktualizace a tipy z on-line marketingu

Nebudu vás zahlcovat spamy, posílám maximálně jednou měsíčně. Když vás to nebude bavit, můžete se samozřejmě odhlásit. A protože GDPR, existují i pravidla pro zpracování osobních údajů...

A máme skoro hotovo

Zkontrolujte si prosím vaši schránku a potvrďte přihlášení. Odkaz na stažení checklistu přijde obratem.