Skip to main content

Dolomity – zas a znovu

By 11.8.20148 ledna, 2020Cesty

Je málo míst, kam se opakovaně vracím – a mezi nimi jsou letní Dolomity na prvním místě. Kolikrát jsem jel od Brenneru dolů k Bolzánu, aniž bych přemýšlel o tom, co může být okolo. Až jednou mi kamarád poslal pár fotek – a byl jsem ztracen.

Jsou to „jen hory“, podobné rakouským nebo německým Alpám. Stejné scenérie, stejné vesnice a městečka. Jenže zatímco v Rakousku nebo Německu bývá počasí sázka do loterie, v jihotyrolských Dolomitech to je skoro tutovka. Prý 300 slunečných dní v roce – skoro jim to věřím. Ráno mlha, přes den nádherně, pozdě odpoledně přichází bouřka. A druhý den to stejné.

Kde spát

Ubytovací kapacita Dolomit je značná, nikoliv ale neomezená. Od horských hotelů, přes penziony, až po statky zaměřené na agroturistiku, které mám nejraději. Dovolená na statku není jen módní hit, jsou to pohodové a klidné chvíle skoro „v rodině“, s nezbytným dojením mléka ve chlívě a teplým pečivem ráno za dveřmi. Tady Booking.com a podobné servery moc nefungují a i když už mám „svá“ místa, občas používám Červeného kohouta, který agroturistické statky sdružuje.

Vyplatí se rezervovat s předstihem – letní kapacity bývají obsazené i víc než půl roku předem. Ceny začínají přibližně na 50€ za dobře vybavený apartmán pro dvě osoby a den. A přestože jsme v Itálii, závěrečný úklid je téměř vždy v ceně.

Co vidět

Asi z každého místa, kde jsem byl, bych dokázal vypíchnout to „nej“. Tady je ale problém, prostě to nejde. Seiser Alm pro pohodovou pěší turistiku, Villnosstal pro toulání se po loukách s výhledem na masiv Geisslergruppe, okolí Merana a Bolzana s vinicemi a jabloňovými sady, Marteltall pro začátek vysokohorské turistiky, nebo Termeno s vynikajícím vínem.

Na kole cyklostezka podél Adige z Bolzana do Trenta, mezi jabloněmi z Bolzana do Merana, dokonalý sjezd z Brixenu do Bolzana po trase bývalé železnice nebo cyklostezka z Reschensee přes Schlanders do Merana, se zakončením v místních termálech. A hrad Juval, kde se dá potkat Reinhold Messner – nám se to povedlo.

Ale to je jen zlomek toho, co se tady stojí za to vidět a navštívit.

Vrátit se?

Zbytečná otázka. Vracím se pravidelně a často. A na rok 2015 už mám objednáno…

 

One Comment